Fatih Güler’in Operasyon Kurulu üyeliğine atanması

fgulerGüney Yıldızı Petrol (GYP) Başkanı Sayın Ecvet Sayer, Sayın Fatih Güler’in GYP’nin operasyon kurulunda görev yapmak üzere terfi ettirildiğini memnuniyetle duyurur. Bu yeni ve genişletilmiş yetkisiyle Sayın Güler, yatırım kararlarının incelenmesi ve şirket stratejilerinin belirlenmesi ve yönlendirilmesi çalışmalarında ön saflarda yer alan bir rol üstlenmiştir.

Başkan Sayer “Sayın Güler bu yılın ilk dönemlerinden itibaren üstlendiği Operasyon Kurulu Başkanlığı görevinde zaten üstün ve seçkin bir hizmet sunmaktaydı. Kendisi, on yılı aşkın bir süredir GYP operasyonlarının yönetim ve gerçekleştirilmesinde itici bir güç oluşturmuştur. Bu yeni ve genişletilmiş görevinde değerli tecrübelerini stratejik planlama çalışmalarımıza bizzat katacaktır. Sayın Güler’in Türkiye ve yurt dışında edindiği işletme ve yönetim deneyiminin özgün kombinasyonu, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarımızın belirlenme sürecindeki karar alma çalışmalarımızı hızlandırıp güçlendirecektir” demiştir.

Sayın Fatih Güler petrol ve doğal gaz sanayiinde edindiği otuz yılı aşkın kademeli yöneticilik deneyimini atandığı Operasyon Kurulu Üyeliğine de taşımıştır. Kariyeriyle ilgili deneyimlerine hem kamu kurumları hem de özel sektörde yaptığı yöneticilik çalışmaları da dahildir. Sayın Güler bu yılın başlarında COO olarak atanmadan önce GYP’nin Operasyon Müdürü olarak başarıyla hizmet vermiş ve şirketin yurtiçi ve yurtdışı petrol ve doğal gaz hizmetlerini beş yıllık bir dönemde beş kat arttırmıştır. Sayın Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da kara ve deniz sahalarında geniş kapsamlı sondaj faaliyetlerinin denetim ve gözetimini yürüttüğü 26 yıllık kariyeri sonrasında, 2008 yılında, GYP’ye katılmıştır.

Yeni göreviyle ilgili yorumları sorulan Sayın Güler “Operasyon Kuruluna atanmış olmaktan gurur ve mutluluk duyuyor ve bir an önce Türkiye’nin özel sektöre ait en büyük gaz ve petrol şirketinin geleceğinin tasarlanıp şekillendirilmesine yardımcı olmayı arzuluyorum. GYP, Türkiye’nin uluslararası enerji sektörüne dinamik bir güç ve saygın bir konumda katılımı için önemi her geçen gün artan bir rol oynamaya hazırlanıyor” demiştir.

GYP Hakkında

guneyyildizi1998 yılında Adıyaman Türkiye’de kurulan Güney Yıldızı Petrol Üretim, Sondaj Müteahhitlik ve Ticaret A.Ş. (GYP) tamamı kendisine ait olan, dikey entegrasyonlu bağımsız bir doğal gaz ve petrol firmasıdır. Gruptaki diğer kardeş şirketlerle birlikte GYP 50 yılı aşkın bir sanayi tecrübesine sahiptir. Firmanın dinamik ve girişimci yeteneklerinin yanı sıra sahip olduğu bu tarihsel özgeçmiş GYP’nin burada ve yurt dışında hızla gelişmesini sağlamış ve ülkenin gaz ve petrol aramaları, sondaj, üretim ve petrol hizmetleri veren şirketleri arasında lider konumuna taşımıştır. 1,000 den fazla çalışanı, üç kıtaya yayılmış beş ülkedeki faaliyetleri sayesinde GYP, icraatta mükemmelliği yakalamış bir saygınlığa sahip birinci sınıf gaz ve petrol şirketi olunması yolunda kendini adamıştır.

GYP, kendisine bağlı kardeş şirketlerle birlikte Türkiye’de 1,350,000 dönümden fazla arazi üzerinde arama ruhsatına ve üretim kiralama hakkını elinde tutmaktadır. GYP, Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı petrol firmaları içinde en büyük imtiyaz ve işletme hakkı sahibidir. GYP’nin imtiyaz hakkına sahip olduğu alanların büyük çoğunluğu Irak sınırı boyunca uzanmakta ve bu bölgeye yakın yerlerde bulunmaktadır.

GYP’nin idare merkezi Ankara’da olup Irak da şirket şubeleri bulunmaktadır. Türkiye’nin Güneydoğusundaki üretim kiralama çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla şirket Adana, Adıyaman ve Diyarbakır’da lojistik merkezleri kurmuştur. Yurt dışı sondaj projelerine Irak, Bulgaristan, Mısır ve Fas dahildir.